ÇEVRE DÜZENİ PLANI

Nette gezinirken Ordu, Trabzon, Rize, Giresun, Gümüşhane ve Artvin illerini kapsayan Çevre Düzeni Planı ile ilgili bir haber gözüme çarptı. Giresun’u ve Şebinkarahisar’ı ilgilendirdiğinden dolayı internette küçük bir araştırma yaptım. Gördüm ki, tüm bu illerin geleceği ile ilgili olan bu konu sessiz sedasız son aşamasına gelmiş durumda ve bizim maalesef haberimiz yok.
Bunu belirtirken -yanlış anlaşılmasın- kimseyi suçlamak istemiyorum. Eminim ki yetkililer gerekli duyuruları ve toplantıları yapmışlardır. Bir özeleştiri olarak, memleketimizden uzakta da olsak, bu kadar önemli bir konuyu  şimdiye kadar gündemimize alarak yeteri kadar değerlendirme yapmamış olmamızı pek de olumlu karşılamadığımı belirtmek isterim. Sanıyorum yörede bulunan yazılı ve görsel medya, sivil toplum kuruluşlarımız ve de halkımızın çoğunluğu konuya yeteri kadar vakıf değil, en azından ben öyle düşünüyorum. Yanılıyorsam da şimdiden özür dilerim.

Bakınız internette konuyla ilgili neler var:

Çevresel Etki Değerlendirmesi İzin ve Denetim Genel Müdürlüğünün web sayfasında söz konusu çevre düzeni planının 09.08.2007 yılında onaylandığı ve 1/100.000 ölçekli olduğu belirtilmiş.(1)

Karalahana.com adlı web sitesinde Çevre Düzeni Planı’nın 24.06.2011 tarihinde ÇED ve Planlama Genel Müdürlüğü’nün 1141 sayılı kararı ile onaylanarak yürürlüğe girdiği belirtilmiş ve ilgilenenler için itiraz dilekçesi örneği verilmiş.(2)

Haberler.com adlı web sitesinde “Giresun’da Çevre Düzeni Planı Toplantısı Yapıldı” başlığı altında konuyla ilgili haber yayımlanmış, haberin içeriğinde ise planın toplam olarak 35 bin 729 kilometre kare alan içerisinde 79 adet ilçe, 231 adet belde belediyesi ve 2 bin 476 adet köy yerleşkesini kapsadığı belirtilmiş.(3)  

Giresungazete.net adlı web sitesinde 05.07.2011 tarihli haberde çevre düzeni planının askıya çıktığı belirtilmiş.(4)

Giresunhaberci.com adlı web sitesinde 29.07.2011 tarihli haberde “Çevre Düzeni Planında Sona Geliniyor” başlığı altında haber yapılarak, toplantının içeriğinden bahsedilmiş.(5)

                   
Bunun gibi bir çok bilgilendirici kaynak mevcut internette..Peki, bu kadar önemlidir dediğimiz Çevre Düzeni Planı nedir?

Çevre Düzeni Planı 3194 sayılı İmar Kanunun 5. maddesinde “Ülke ve bölge plan kararlarına uygun olarak konut, sanayi, tarım, turizm, ulaşım gibi yerleşme ve arazi kullanılması kararlarını belirleyen plandır.” şeklinde tarif edilmektedir.   

Bu tarife göre, bundan böyle bölgenizdeki yapılaşmadan ulaşıma kadar tüm yerleşim ve arazi kullanımı ile ilgili tercihlerinizde plan kararlarını göz önünde bulundurmanız gerekecektir. Bir başka deyişle söz konusu çevre düzeni planı, yerleşim ve arazi kullanımı açısından bölgenin geleceğini şekillendirecek demektir.

Artık hangi bölgede ne tür yapılaşmalara izin verileceği, bölgenizdeki doğal, tarihi ve kültürel duyarlılıklara nasıl yaklaşılmakta olduğu, sanayi ve tarımsal önceliklerin neler olacağı, ulaşım planlamasının nasıl olacağına dair bir çok husus kesinleşmekte ve plan kararlarına uyulması zorunlu hale gelmektedir.

Ayrıca, çevre düzeni planlarının yapımıyla ilgili olarak 11.11.2008 tarihli Resmi Gazetede Yayımlanmış olan Çevre Düzeni Planlarına Dair Yönetmelikte de planın yapımı ve uygulaması hakkında bir çok husus tarif edilmektedir. İncelemenizi öneririm; Yönetmelikte özellikle 8. madde ile uyulacak temel esaslar belirlenmiştir.

Sonuç olarak, Doğu Karadeniz Bölgesindeki 6 adet vilayetin, bizi ilgilendiren kısmıyla da memleketimiz Giresun ve Şebinkarahisar’ın geleceği planlanıyor. Eğer geleceğimize duyarlıysak sivil toplum kuruluşlarımız, yazarımız, çizerimiz dahil herkesi konuya daha dikkatli eğilmeye ve önem vermeye davet etmek, bu doğrultuda bölge sakinlerini de bilgilendirmek gerekir diye düşünüyorum. Planlama çalışmalarında hedef kitlenin ilgi ve katılımının yeteri düzeyde oluşu, planın ihtiyaca cevap verecek şekilde oluşumunu kolaylaştırdığı gibi planlama sürecinin hukuki engellere takılmadan bir an önce tamamlanmasına da katkıda bulunacaktır.

KAYNAKLAR:
  1. http://www.cedgm.gov.tr/CED/AnaSayfa/CevreDuzeniPlani.aspx?sflang=tr , Erişim tarihi:10.08.2011
  2. http://www.karalahana.com/karadeniz-forum/index.php?topic=13371.msg46869;topicseen , Erişim tarihi:10.08.2011
  3. http://www.haberler.com/giresun-da-cevre-duzeni-plani-toplantisi-yapildi-2861482-haberi/ , Erişim tarihi:10.08.2011
  4. http://www.giresungazete.net/haber_detay.asp?haberID=14464 , Erişim tarihi:10.08.2011
  5. http://www.giresunhaberci.com/haber_detay.asp?haberID=9458 , Erişim tarihi:10.08.2011

0 yorum:

Yorum Gönder

 
UA-23044442-2